موتورهای سروُ

 

 

 

 

موتور سروُ AC    یک نوع موتور از گروه موتورهای سنکرون با استاتور سه فاز و رتور آهنربای دائم میباشد.

در صنعت ، این موتور را به نامهای گوناگون میشناسند که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 

۱- AC Servo Motor

۲- 3-Phase Brushless AC Motor

۳- Brushless Permanent Magnet AC Motor

 

همانطور که از اسم این موتور مشخص است جاروبک یا ذغال در این موتور وجود ندارد و لذا نگهداری آن در مقایسه با سایر موتورهای سروُ   DC   بسیار کم هزینه تر و عمر مفید آن بیشتر است.

صدای تولید شده حین حرکت موتور نیز خیلی کمتر از موتورهای  DC  میباشد.

 بدلیل استفاده از آهنربا در رتور ، وزن رتور این موتورها در مقایسه با موتورهای سروُ  DC  که رتور آنها سیم پیچی شده است کمتر بوده که همین تفاوت باعث کم شدن اینرسی رتور شده و به موتور امکان تحرک سریعتر را میدهد. پاسخ دینامیکی این موتورها بسیار فرزتر از مشابه  DC  آنست.

 بر خلاف موتورهای سروُ  DC   که معمولا دارای تاکو ژنراتور هستند ، در این موتورها از انکودر encoder  یا رزولور  resolver  بعنوان فیدبکِ موقعیتِ رتور استفاده شده که در قسمت عقب موتور نصب شده و با توجه به دقت مورد نیاز و تکنولوژی درایو ، انکودر مربوطه ممکن است از مدلهای  incremental  یا  absolute  یا  serial  انتخاب شود.

 

                   

 

شرکت سروتک خاورمیانه بطور استاندارد ، موتورهای خود را با انکودر ۲۵۰۰ پالس incremental  ارائه میکند ولی انکودرهای ۱۷ بیتی و 23 بیتی سریال نیز در برخی مدل از موتور و درایوها عرضه میگردد.

موتور و درایوهای با انکودر absolute  و رزولور  resolver  نیز به سفارش قابل تهیه هستند.

 

 کاربردها

 

۱- دقت در حرکت و توقف :

این نوع موتور معمولا برای کاربردهایی استفاده میشود که در آنها نیاز به دقت بالا در هنگام توقف وجود دارد .

انواع دستگاههای CNC  که بصورت حلقه باز   open-loop  یا حلقه بسته   closed-loop  کار میکنند مثالهایی از این نوع کاربرد هستند .

۲- حرکت های متوالی به دفعات زیاد :

در دستگاه هایی که تعداد استارت - استاپ موتور آن در یک سیکل کاری ، زیاد است . مانند انواع فیدرهای پانچ و پرس و برش فلزات و غیر فلزات .

۳- حرکت سنکرون و هم سرعت با دیگر اجزا ماشین :

در ماشینهای بسته بندی خطی مواد غذایی ، مثل بسته بندی کیک ، گز ، شکلات ، بستنی و امثال آن که لفاف باید کاملا هم سرعت با محصول حرکت کرده و دوخت و برش لفاف در نقطه مشخصی انجام شود تا چاپ و دوخت و برش روی لفاف در محل دلخواه قرار گیرد.

همینطور برای سنکرون کردن ، یا هم سرعت کردن قسمتهای مختلف یک ماشین ، مثل غلتک های یک ماشین چاپ چند رنگ یا پرکن های پیوسته بدون توقف ، برش لوله یا شیشه حین حرکت آنها ، دوخت و پرفراژ بدون توقف کیسه های پلاستیکی و امثال اینها نیز ، سروُ موتور تنها راه حل است.

ایجاد یک نسبت ثابت بین سرعت دو قسمت از دستگاه هم مثالی از همین قابلیت است. مثل دو غلتکی که یک ماده را میکشند اما سرعت یکی از غلتکها قدری از دیگری کمتر یا بیشتر است.

۴- کنترل کشش  Tension   از طریق کنترلگشتاور  Torque  :

از کاربردهای سروُ موتور میتوان در دستگاههای جمع کن ورق کاغذ ، کابل ، لوله پلاستیکی ، ورق فلزی و انواع مواردیکه نیاز به کنترل کشش   tension  داشته باشد نام برد.

بازکن و جمع کن رول به رول نیز از همین موارد است.

البته در برخی موارد میتوان با تمهیداتی از طریق کنترل سرعت ، کشش را کنترل کرد که دقت بهتری خواهد داشت. برای دریافت اطلاعات فنی بیشتر با شرکت سروتک خاورمیانه تماس بگیرید.

ماشینهای تزریق پلاستیک نیز از قابلیت کنترل گشتاور   torque  در موتورهای سروُ بهره میگیرند.

۵- حرکت در سرعتهای خیلی پایین :

از آنجا که گشتاور موتور سروُ در سرعتهای کم ، افت نمیکند لذا در کاربردهایی که گشتاور زیاد در سرعت کم با ثبات حرکت و عدم نوسانِ سرعت نیاز باشد از آنها بهره میگیرند. محورهای تمام ماشینهای CNC   چنین حرکتهایی را نیاز دارند.

۶- قابلیت کنترل دقیق سرعت و موقعیت :

قابلیتهای سروُ موتورهای AC   این امکان را میدهد تا در بسیاری از دستگاههای تست مخصوص ، حرکتهای دلخواه در خط تولید ، انجام آزمایشات خاص در آزمایشگاه و موارد گوناگون بیشمار دیگر ، خواسته های فنی مسئله ، قابل حل باشد.

 

 

 

 

مشخصات فنی موتورها :

 

۱- سایز فلنج از ۶۰  تا ۱۸۰ میلیمتر

۲- گشتاور نامی از 0.6   تا 48   نیوتن- متر

۳- قابلیت نصب از فلنج

۴- دارای انکودر ۲۵۰۰ پالس بر دور ، ۱۷ بیت و 23 بیت سریال .

انکودر استفاده شده در کلیه موتورهای موجود بطور استاندارد ۲۵۰۰ پالس بر دور میباشد. برای اطمینان از موجود بودن انواع دیگر انکودر با شرکت تماس حاصل فرمایید .

۵- تعداد قطبهای موتور ، 8  قطب .

۶- سرعت نامی تا ۳۰۰۰ دور در دقیقه در مدلهای سایز فلنج ۶۰ و ۸۰ و ۹۰ و ۱۱۰ و ۱۳۰

۷- سرعت نامی تا ۲۰۰۰ دور در دقیقه در مدلهای سایز فلنج ۱۵۰ و ۱۸۰

 

 

 

 

موتورهای سروُ  AC   شرکت سروتک خاورمیانه که با نام تجاری  OMEGA  در بازار ارائه میشوند از آهنربای مرغوبی بهره گرفته که در صورت بکارگیری درایو مناسب ، قادر است تا   300%  گشتاور نامی موتور را روی شافت ایجاد کند. این مشخصه هنگام شتابگیری اولیه موتور ، نقش مهمی در دینامیک حرکت دستگاه دارد.

 

 

برای دانلود مشخصات فنی انواع موتورهای موجود ، نقشه ابعادی آنها و نکات مهم کاربردی اینجا را کلیک کنید. 

 

 

 

 

 

 

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به سرو تک خاورمیانه می باشد